Kas sinu kodul on endiselt asbesti sisaldav eterniitkatus, kuid  oled mõelnud selle väljavahetamise peale?  Sobiva koostööpartneri  abil on vana eterniitkatuse lammutamine lihtne ja kiire protsess. Kvaliteetne kiudtsemendist laineplaatidega katus loob aga meeldiva maja sisekliima  ja parandab kogu hoone välimust.

Üha enam vahetatakse vanad asbesti sisaldavad eterniitkatused välja. Alates 1. jaanuarist 2005 on asbesti kasutamine Euroopa Liidu riikides keelatud. Keskkonnaministeeriumi andmetel on Eestis endiselt kasutusel üle 600 000 tonni asbesti sisaldavaid ehitusmaterjale (2022.a seisuga). Kuigi asbesti sisaldavate materjalide kasutamise keeld on kestnud juba aastakümneid, siis on sellega endiselt seotud mitmed probleemid.

Asbesti eemaldamine nõuab spetsiaalseid ohutusabinõusid ning asbesti sisaldavate materjalide äraviimine jäätmejaama on kulukas. Nii lammutustööd kui ka äravedu on üsna arvestatav lisakulu, mida igaüks niisama kanda ei soovi.  Vahepeal korraldatakse Eestis spetsiaalseid kampaaniaid, et inimesed saaksid eterniiti tasuta ära anda. 2013.aastast on riigi toel korraldatud pea iga aasta erinevates valdades ja linnades ligi paarkümmend kogumisringi.

Tartu ülikooli keskkonnateadlase Erik Puura sõnul  kulub Eestis veel umbes inimpõlve jagu, tõenäoliselt umbes 30-40 aastat enne, et asbesti probleemi lahendada.

Milleks siis ikkagi asbestkatust renoveerida?

Milleks siis ikkagi asbestkatust renoveerida?

Milleks siis ikkagi asbestkatust renoveerida?

Vana eterniitkatuse väljavahetamiseks  on mitmeid põhjuseid. Kõige ilmsem on katuse kulumine. Noorimad asbestkatused on tänapäeval  peaaegu 30 aastat vanad ning enamus katustest  veel vanemad. Asbest on ehitusmaterjalina küll üsna vastupidav, kuid selle kvaliteet siiski väheneb ajas. Eterniitkatuse kvaliteedi langus algab üldiselt alumistest laineplaatidest, mis saavad niiskeks. Niiskus levib kiiresti edasi ning katus hakkab üsna ruttu lekkima.  Üldiselt on asbestkatuste kasutusiga olenevalt tootjast 30-50 aastat. Seega ongi enamus sellistel katustel juba kasutusiga läbi.

Veel üheks põhjuseks katuse vahetamiseks võib pidada maja väärtuse küsimust. Asbestkatusega maja väärtus on väiksem. Tänapäeval on palju erinevaid kaasaegseid katuselahendusi, mis on vastupidavad ja keskonnasõbralikud.  Maja väärtuse küsimus on oluline nii müüg ja ostu puhul ning teatud juhtudel ka kindlustusjuhtumite puhul. Vana asbestkatusega maja ei ole atraktiivne, jätkusuutlik ega keskkonnasõbralik.  Samuti ei tohi asbestkatusele paigaldada päikesepaneele.

Lõpuks on küsimus ka välimuses.  Sinu maja jätab palju parema ja tulevikku suunatuma mulje, kui oled  vananenud eterniitkatuse uute laineplaatide vastu asendanud.

Parandage oma kodu seisukorda  

Eterniitkatuse renoveerimise protsess

Picture-2-renovation.jpg

Eterniitkatuse renoveerimise protsess

Esimene ja kõige ohtlikum protsessi osa on vana katuse lammutamine ja eterniitplaatide eemaldamine. Selle protsessi käigus paiskub õhku kõige rohkem asbesti, mis on sisse hingates tervisele ohtlik. Samuti tuleb jälgida, et kõik muud majaosad ning ümbrus ei saaks asbestitolmuga kokku. Antud protsessi läbiviimiseks on kehtestatud erinevad ohutusabinõud ning seda tööd on mõistlik usaldada professionaalide kätte. Tavaliselt läheb kogenud ettevõttel ainult mõned päevad, et vana katusekate eemaldada, ehitusprügi ära viia, vajadusel parandused teha ning uus katusekate paigaldada.  Spetsialistide hoole all läheb protsess kiirelt ja sujuvalt.


Tellige tasuta näidised kohe!

Asbestivaba eterniit

Picture-3-renovation.jpg

Asbestivaba eterniit

Kõige populaarsem valik vana eterniitkatuse asendamisel on uued kiudtsemendist laineplaadid. Kaasaegne eterniit on ohutu asbestivaba katusekattematerjal, mis on valmistatud tsemendist, lubjakivist, tselluloosist, veest ja kaasaegses materjalis asbesti asendanud PVA kiududest. Uute asbestivabade laineplaatide välimus on sarnane vanadele, kuid kvaliteet ja omadused on kordades paremad. Tegemist on väga hea hinna ja kvaliteedi suhtega materjaliga. Tänapäevane eterniit on hingav ja mittesüttiv. Materjal on vastupidav roostele, hallitusele ja kahjuritele. Laineplaadid on erilised selle poolest, et nendele ei kogune kondensaati, kuna kiudtsement suudab niiskust imada ja seda hiljem keskkonda vabastada. Eterniitplaadid on tugevad, loodussõbralikud ja pika kasutuseaga. Neil on tihti tootjapoolne pikk garantii, mis annab kindlust antud katusekatte kvaliteedi osas.

Lisaks headele omadustele ja kvaliteedile on mõistlik vana eterniitkatus vahetada välja uue vastu, kuna see protsess nõuab vähem bürokraatiat ja lisakulu. Kui vahetada vana eterniitkatus värske plekk-, kivi-  või bituumenkatuse vastu, tuleb kohalikust omavalitsusest taotleda ehitusluba ja tasuda riigilõiv. Kui aga asendad aegunud eterniitkatuse uue eterniidi vastu, siis ei kehti ehitusloa nõuded ning riigilõivu maksma ei pea.


Lisateavet nende kohta leiate siit

 

Miks valida Eterniti kiudtsemendi laineplaat?

Vastupidav

maintenance

Vastupidav

Laineplaadile ei kogune kondentsatsioon, kuna need on valmistatud kiudtsemendist, mis on võimeline niiskust imama ja tagasi keskkonda laskma. Laineplaadid on tugevad, pika elueaga 30-aastase garantiiga ja suhteliselt kerged. Need paistavad silma oma paksuse tõttu, tagades parema veekindluse.

Garantii

warranty

Garantii

Kas olete katusel kohanud probleeme? Eternit on alati abiks. Kui valite Eterniti, ei saa te ainult tooteid; saate kahjustuste korral meelerahu ettenägematute probleemide vastu. Mõistame, et kahju võib tuua kaasa omad väljakutsed ja oleme selleks valmis reageerima kiiresti ja asjakohaselt, kui olukord seda nõuab. Kui tekib probleem, mis vajab lahendust, oleme teie teenistuses. Meie pühendumus ei lõppe, kui meie tooted on teie katustel. Me ei anna asjata 30-aastast garantiid.

Sa tead, et see on hea.

issues

Sa tead, et see on hea.

Eterniiti seostatakse sageli selliste sõnadega nagu kvaliteet, töökindlus ja teenindus. Oma üle sajandi pikkuse kogemusega kiudtsemendi laineplaadi tootmisel eluruumidele, tunneme oma valdkonda hästi. Oleme kohandatud vajadustele ja nõuetele, olles igas olukorras usaldusväärne katusespetsialist ja partner.

Võta meiega ühendust

Selle vormi esitamisega nõustute saama e-turunduse teateid kaubamärgi Eternit ja täiendavate Etex'i toodete kohta. Teie isikuandmeid töödeldakse kooskõlas meie privaatsusteatisega. Saate oma nõusoleku igal ajal tagasi võtta.

Selle vormi esitamisega nõustute saama e-turunduse teateid kaubamärgi Eternit ja täiendavate Etex'i toodete kohta. Teie isikuandmeid töödeldakse kooskõlas meie privaatsusteatisega. Saate oma nõusoleku igal ajal tagasi võtta.