Seadsime end sisse soojalt ja kindla katuse alla

Sel sügisel saab kaks aastat ajast, mil Panevežyse elanikud Neringa ja Arnoldas Petraitis maja ehitama hakkasid. Nüüd ruttavad nad pärast tööd koju, mida ehib Eternit Balticu
šokolaadivärvi katusekattematerjal. Nüüd tõttavad nad pärast tööpäeva Jonas Jablonskise tänaval asuvasse koju, mida kaunistab Eternit Balticu šokolaadikarva laineplaatidest katus. Selle katusekattematerjali valisid Panevežyse elanikud tema suurepärase vastupidavuse, pikaealisuse ning hea heliisolatsiooni tõttu.

Petraitised asusid elama vanavanemate krundile, mille viimased olid ostnud veel 1939. aastal, kui nad maalt Panevežysesse kolisid. Nagu enamik tollaseid väikelinlasi, ehitasid vanavanemad sinna puithoone, mis teenis neid kogu pika eluea. „Olgugi, et eelmiste põlvede maja oli armas ja mugav, ei olnud selle renoveerimisel mingit mõtet, kuna enamik konstruktsioone oli juba äärmiselt kulunud. Niisiis hakkasime 2007. aastal otsima arhitekti, kes meie plaani ellu viia aitaks ja meile uue maja projekteeriks,“ jutustas Neringa.

Kuni ettevalmistustööd käisid, algas masu, kuid ehitustöid see ei peatanud. Aasta ja kolme kuuga sai Petraitiste maja valmis.

„Eelmise aasta detsembris pidasime soolaleivapidu. Kolisime sisse talvel, seetõttu oleme tehtud ehitustööde kvaliteedis juba veenduda jõudnud. Oleme rahul, et me maja soojustamisel raha kokku ei hoidnud. Möödunud talve kõige külmematel kuudel maksime 140-ruutmeetrise maja kütte eest 430 litti,“ ütles meie vestluskaaslane. Ta ei kahelnud, et on valinud parima küttevõimaluse – gaasikütte, sest tunneb end nii, nagu elaks korteris, kus pole vaja muretseda ei küttepuude ega söe pärast. Tema sõnul ei ole gaasiküte kallis, kui maja on korralikult soojustatud ja kõik tööd kvaliteetselt teostatud. Selleks, et maja soojustamisse rohkem raha paigutada, loobus pererahvas nii klinkerplaatidest kui muudest kallimatest viimistlusmaterjalidest. Pärast ehituse lõppu termoviisoriga tehtud fotod majast vaid kinnitasid oletust, et mingeid külmasildu ei ole. Isegi aknaavade ääred ei lase külma läbi. Hoone on ühekorruseline ja pööningul ei elata, seega ei olnud ka katuse soojustamine vajalik. Kivivillast soojustus laotati ainult horisontaalselt lagede peale. „Kui olime nii palju soojustusse investeerinud, ei jäänud enam raha ei ilusaks piirdeaiaks ega õueala eriliseks kaunistamiseks, aga kõige olulisem on siiski see, et elame soojades tubades ning kauni ja tugeva Eternit Baltic katuse all,“ rõõmustas perenaine.

Petraitised vaagisid mitut katusekattevarianti ning uurisid nende tehnilisi omadusi. Isiklikku kogemust omamata kartsid nad kõige rohkem seda, et tulevane katus vihmaga kolisema hakkab ja suvel päikeseliste päevadega maja väga kuumaks kütab. Pärast tehnilise kirjanduse lappamist ja erinevate nõuannete kaalumist valisid Petraitised Leedus toodetud katusekattematerjali Baltijos banga. „Oleme oma valikuga väga rahul, kuna ilus katus on majale sama, mis müts inimesele – sel on nii soojendav kui kaunistav funktsioon. Tuule ja vihmasaju müra aga ei ole üldse kuulda. Suvise kuumaga ei tundnud me samuti midagi halba. Veendusime ise, et laineplaadid on vastupidav kattematerjal, kuna katusel võib lausa käia. Lisaks on see ka pikaealine ega ole tervisele kahjulik, sest on asbestivaba,“ loetles nende valiku motiive Neringa. Koos meeldinud katusekattematerjaliga ostsid värsked elanikud ka tehases toodetud katuseharjaelemendid ning muud katusele vajalikud firmadetailid. „Loomulikult oleks saanud läbi ka katuseharja ja muid liitekohti lihtsalt plekiga kattes, kuid sel juhul oleks katus kaotanud suure osa oma ilust ja funktsionaalsusest,“ oli Neringa avameelne. Pererahva arvates oleks rumal riskida ning valida süsteemi mitte kuuluvad katusedetailid, kuna mõni säästetud litt võib hiljem lahendamatute probleemide laviinina naasta.

Kalkulaator
Lihtsalt ja intuitiivselt on võimalik välja arvutada katuse ja fassaadi ehituse või renoveerimise eelarve, saada detailne eelkalkulatsioon ja vastavad joonised.